Poniżej fragmenty artykułu, który ukazał się na jednej z poczytnych stron zajmujących się problematyką zdrowotną.
… Jeżeli masz niepożądany tłuszcz dookoła brzucha, chciałbyś wesprzeć układ krążenia lub zmniejszyć objawy cukrzycy, witamina C może Ci pomóc. Nie tylko pomoże poprawić wytrzymałość i odporność, zmniejszyć reakcję na stres i ograniczyć stan zapalny, ale również wzmacnia wrażliwość na insulinę i obniża stężenie białka C-reaktywnego (CRP) – biomarkera który wskazuje ryzyko choroby serca. Przykładem jest badanie przeprowadzone w University of California (Berkeley). Badania pokazało że u uczestników, którzy przez 2 miesiące przyjmowali około 500 miligramów witaminy C dziennie nastąpił 24-procentowy spadek poziomu CRP w osoczu krwi.
„Białko C-reaktywne jest markerem stanu zapalnego, i mamy coraz więcej dowodów, że przewlekły stan zapalny jest związany z podwyższonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera”, powiedziała Gladys Block, profesor na uniwersytecie Berkeley, główny autor badania. Jeśli nasze badania zdolności witaminy C, by obniżyć stężenie CRP będzie potwierdzone przez inne badania, witamina C może stać się ważnym czynnikiem zdrowia publicznego.”
(…)
Ponadto, witamina C także wpływa na wrażliwość na insulinę. Badanie opublikowane w Journal of Indian Medical Research wykazały, że witamina C obniżała poziom glukozy we krwi i stężenia lipidów u chorych na cukrzycę typu 2. Ogółem 84 pacjentów losowo podano albo 500 mg lub 1000 mg witaminy C, każdego dnia przez sześć tygodni. Na zakończenie badania, zespół odkrył, że ci, którzy otrzymali dawkę 1000 mg doświadczyli znaczącego spadku poziomu glukozy we krwi i insuliny w surowicy krwi, podczas gdy grupie przyjmujących 500 mg żadnych zauważalnych różnic nie odkryto.
Związek między stresem, przyrost masy ciała i niedobór witaminy C.
Kiedy jesteśmy narażeni na uporczywy stres – w postaci codziennej frustracji jak i bardziej skrajnych przykładów, takich jak utrata pracy, domu lub bliskiej osoby – nasze nadnercza stają się niebezpiecznie uszczuplone z powodu niemal stałej produkcji hormonów stresu, takich jak kortyzol i adrenalina. Ostatecznie zmęczenie nadnerczy przechodzi w stan, które charakteryzuje się wyczerpaniem, wypadaniem włosów, trądzikiem, ból mięśni, podatnością na chorobę, lękiem i depresją. Przyrost masy ciała, zwłaszcza w okolicach przepony, staje się szczególnie problematyczny ze względu na zwiększone stężenia kortyzolu w obiegu w całym systemie. Gdy nadnercza są wytrącone z równowagi wpływa to również na tarczycę, co jeszcze bardziej pogłębia niepożądany przyrost masy ciała. Jednakże zachęcające badanie wykazało, że witamina C może zminimalizować odpowiedź na stres, co z kolei pomaga zabezpieczyć nadnercza.
Science Daily donosi, że zespół z University of Alabama (Huntsville) odkryli, że u szczury, którym podawano 200 mg na dobę witaminy C zaobserwowano zmniejszenie poziomu hormonów stresu w osoczu, a także obniżenie wskaźników stresu fizycznego i emocjonalnego. Główny naukowiec badania, P. dr Samuel Campbell, uważa, że nasi przodkowie najprawdopodobniej spożywali spore ilości witaminy C poprzez dietę bogatą w owoce tropikalne. „Jeśli tak, to konstytucja którą fizjologicznie odziedziczyliśmy może wymagać dawek znacznie większych niż obecnie RDA, aby utrzymać nas w różnych warunkach zdrowego środowiska, włączając w to stres.”
materiały źródłowe:
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.